Start AR

Wirtualne światy

Powyższy obraz to kadr z filmu Łowca Androidów 2049. Wszyscy fani SciFi pewnie już dawno widzieli, niezależnie jednak zachęcam do zobaczenia nawet jeśli będzie to kolejny raz. Jest to kontynuacja Łowcy Androidów z 1982 roku Ridley’a Scotta, świat nadal mroczny z wieloma problemami, jednak zachęcam by podczas seansu zwrócić uwagę na aspekty technologiczne. Oczywiście nie latające samochody, lecz o wszechobecna grafikę komputerową w umieszczoną w przestrzeni.

Blade Runner 2049 – START-AR.com – Wirtualne Światy

Futurystyczni twórcy od dawna zastanawiają się i próbują widzom przedstawić swoją wizję przyszłości. Nowe niewiarygodne technologie przeplatają się z fabułą. Wraz z postępem technologii poszczególne elementy staja się czymś oczywistym. Latające samochody nadal nie są czymś pospolitym, ale wszyscy się zgodzimy że rzeczy jakie nas obecnie otaczają jeszcze przed 20laty były nie do pomyślenia. Chciałbym przytoczyć dwa takie przykłady technologii która w czasie kręcenia filmu była jedynie wizją, a obecnie są czymś oczywistym dla każdego z nas.

Obecnie wchodząc do pierwszego lepszego sklepu nawet się nad tym nie zastanawiamy. Jednak w 1966 roku w serialu StarTrek była to absolutna nowinka dla ówczesnych widzów, gdy przed członkami załogi statku drzwi otwierały się same. Drugim przykładem jaki chciałbym podać to również element z serialu StarTrek, tym razem z “Następnej Generacji” która pojawiła się na ekranach telewizorów w 1987 roku. Załoga statku nie musiała już wciskać przycisków lecz korzystała z dotykowych ekranów, a sam kapitan miał nawet przenośne urządzenie które dziś każdy nazwie tabletem, a ekrany dotykowe rzeczywiście są praktycznie wszędzie, jednak w momencie premiery również były to dla widzów jedynie ciekawostki.

Patrząc więc z tej perspektywy, wraz z rozwojem technologii możemy się spodziewać iż kolejne elementy takich wizji będę się pojawiać w naszej przestrzeni, czasem nawet nie wiedząc że kilka, czy nawet wiele lat temu ktoś musiał wpaść na takim innowacyjny pomysł pomysł. Z naszej perspektywy stoimy obecnie o progu rewolucji z zakresu rzeczywistości rozszerzonej oraz wirtualnej.

Jednakże zanim w następnych wpisach przejdziemy do szczegółów, chciałbym jeszcze rozróżnić dwa pojęcia. Rzeczywistość wirtualną od rzeczywistości rozszerzonej.

Rzeczywistość wirtualna (ang. virtual reality), fantomatyka – obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Może on reprezentować zarówno elementy świata realnego (symulacje komputerowe), jak i zupełnie fikcyjnego (gry komputerowe science-fiction).

Rzeczywistość rozszerzona (ang augmented reality), rzeczywistość poszerzona – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika 3D. “ If you’re planning a kitchen remodeling project and live in the West Central Alabama area, give the design experts at Toulmin Cabinetry & Design a We’re happy to answer any questions you may have. Let us help you design the perfect new kitchen to meet your aesthetic and functional needs. ”

Powyższe opisy prosto z Wikipedii nieco na sucho definiują te dwa pojęcia. Ujmując to prostymi słowami w pierwszym przypadku mamy do czynienia z grafiką wytworzoną na komputerze i do zobaczenia na ekranie komputera, lub też specjalnych okularów. Prezentowana grafika jest związana jedynie z komputerem na którym jest wyświetlana. Natomiast w przypadku rzeczywistości rozszerzonej idziemy krok dalej, a dana grafika umieszczana jest w realnej przestrzeni łącząc realny świat z wirtualnym. Popularnym przykładem takiego rozwiązania są różnego rodzaju maski i nakładki jakie można wygenerować w aplikacji Snap Chat i w prosty sposób nałożyć na własna twarz okulary czy maskę śmiesznego pieska.

Projekt START-AR, jak sama nazwa poniekąd wskazuje, poświęcony jest rzeczywistości rozszerzonej. Celem jednak jest wprowadzenie użytkownika głębiej w świat wirtualny, oraz zaoferowanie nowego doświadczenia z zakresu architektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *